TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran Birliğimizi Ziyaret Etti

Burdur Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran ve İletişim Uzmanı Çağdaş Kaya, Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (Burdur DSYB) Başkanı Kamil Özcan’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette Koordinatör Yıldıran, Başkan Özcan’a IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı hakkında bilgi verdi.

Burdur’un tarım hayvancılık potansiyeline dikkat çeken Koordinatör Yıldıran “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) olarak; 21 Aralık Perşembe Günü, yatırım yapmayı planlayan vatandaşlarımızın uzun zamandır beklediği IPARD II Programı Üçüncü Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunuyoruz. Şimdiden tüm halkımıza hayırlı olmasını dilerim. Öncelikle, yatırımcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak mali desteğin kaynağı AB ve Türkiye Cumhuriyeti eş finansmanıyla oluşturulan IPARD Programı fonundan oluşan ve aynı zamanda "Kamu Kaynağı" olarak da adlandırılan bu desteğin tutarı geri ödemesiz olarak kullandırılacağını belirtmek isterim.

Yine bir diğer husus söz konusu “Üçüncü Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbirlerinden başvurular kabul edilecektir. IPARD II'nin "Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar Tedbiri"ndeki süt, kırmızı et, kanatlı eti ve yumurta üretimi sektörlerine yönelik sunulacak projelerin toplam yatırım tutarının uygun harcama kalemleri için 164 milyon 706 bin euro destek bütçesi ayrılmıştır.

"Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve İş Geliştirme Tedbiri"ndeki bitkisel üretim, arıcılık üretimi, işlenmesi ve paketlenmesi, zanaatkarlık ve katma değerli ürün işletmeleri, kırsal turizm ve rekreasyon faaliyetleri, su ürünleri yetiştiriciliği, makine parkları ile yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik sunulacak projelere ise 87 milyon 239 bin euro hibe sağlanacaktır.

Gerek sahip olduğu tarım ve hayvancılık potansiyeliyle ülkemizin lokomotifi konumunda bulunan Burdur çiftçisinin, gerekse içinde bulundurduğu Salda Gölü, Karacaören Barajı, Sagalassos ve Kibyra Antik Kentleri ile Lisinia Doğal Yaşam Merkezi gibi tarihi ve doğal güzelliklerle iç içe yaşama şansına sahip olan Burdurlu vatandaşlarımızın ve yatırımcılarımızın ise bu hibelerden yararlanabilmesi için elini çabuk tutması gerekiyor. Bu bağlamda, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbiri için; 12.02.2018 Pazartesi günü saat 09:00’dan itibaren online sistem üzerinden gerçekleştirilecek başvurular 12.03.2018 Pazartesi günü saat 21:00’a kadar, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbiri için; 01.03.2018 Perşembe günü saat 09:00’dan itibaren online sistem üzerinden gerçekleştirilecek başvurular ise 02.04.2018 Pazartesi günü saat 21:00’a kadar yapılabilecektir.

Online sistem üzerinden yapılan başvurulara ait dosyaların, Burdur İl Koordinatörlüğü Konak Mah. Güzelleştirme Cad. No:14 adresine son teslim tarihine kadar teslim edilmesi gerekmektedir. Proje dosyalarının son teslim tarihleri ise Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (302) tedbiri için 15.03.2018 Perşembe günü saat 18:00, Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbiri için 05.04.2018 Perşembe günü saat 18:00’dır.

Tüm vatandaşlarımızı hibe desteği alabilecekleri sektörler hakkında bilgi alabilmeleri için ve aynı zamanda açılan başvuru çağrı döneminde proje sunmak üzere TKDK Burdur İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz” dedi.

TKDK’nın Burdur hayvancılığı için büyük bir nimet olduğunu belirten Başkan Özcan “TKDK, kurulduğu günden bu yana ilimiz hayvancılığına büyük katkı sunmuştur. Hayvancılığı ile Ülkemizde adından bahsedilen örnek gösterilen Burdur, TKDK hibeleri ile açılan tarım-hayvancılık işletmeleri ile artı yönde bir ivme kazanmıştır. Ayrıca bu programlar çerçevesinde yapılan işletmelerin Avrupa Birliği standartlarında yapılıyor olması da, yetiştiricilerimizin hayvan konforuna önem veren işletmeler yapmaya veya var olan işletmelerinin standartlarını yükseltmesi yönünde ilham verici ve özendirici olmuştur. Bu sebeple sayın koordinatörümüze hem ziyaretleri için hem de kurum olarak Burdur’a yaptıkları katkılar için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.