Muğla DSYB Yeni Hizmet Binası Açıldı

Muğla İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği yeni hizmet binası Genel Başkanımız Kamil Özcan’ın katılımıyla hizmete açıldı. Açılışa Genel Başkan Kamil Özcan’ın yanı sıra Muğla Valisi Esengül Civelek, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Eekal, Muğla DSYB Başkanı Mehmet Aldemir, Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerimiz, Genel Sekreterimiz, İl Birlik Başkanlarımız, Siyasi Parti ve Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Törende yaptığı konuşmada İl genelinde Hayvancılık ve süt sığırcılığında Seydikemer ve Milas İlçelerimiz ağırlıklı olmak üzere sayısal olarak ciddi bir sayıya sahip olunduğunu söyleyen Vali Civelek “Sahip olunan hayvanın niteliği ve verim gücünün, hayvan sayısından daha önemli olduğunun bilinci ile mevcut hayvancılığımızın niteliğini ve verimliliğini arttırıcı çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

Muğla DSYB Başkanı Mehmet Aldemir’in ardından Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Genel Başkanı Kamil Özcan konuşma yaptı.

Konuşmasında Birliklerin kurulduğu 1995 yılından itibaren Türkiye hayvancılığının gelişim seyrine dikkat çeken Genel Başkan Özcan “ Özellikle vurgulamak istiyorum. 1995 herkes hatırlasın; 1995’teki ülke hayvancılığını, ülke hayvancılığının verimlerini, hayvancılık yapan üreticilerin kültürünü. Bu Birliklerin kurulması ile ülke hayvancılığının nasıl bir ivme kazandığını bir film şeridi gibi kafanızda canlandırın. Damızlık Birlikleri ne iş yaparı buradan görebilirsiniz.

1995’te ülkemizdeki hayvan varlığımızın süt ortalaması 1800-2000 litre, karkas ortalamamız ise 160 kilogramdı. Şuanda Damızlık Birliği üyelerinde süt ortalaması 7000 litreyi bulmuş, karkas kesim ise 260 kilograma gelmiştir. Bu nasıl olmuş ? Islaha önem verilerek.

Ülkemizde kırmızı ette sıkıntı çektiğimiz şu günlerde biz inanıyoruz ki kırmızı etteki krizin aşılmasında da Damızlık Birlikleri rol alacak, krizin Islah ile aşılacağını göstereceğiz.

Bir Birliğin fiziki gelişiminden öte neler yaptığı ortadadır. Öyle bir dönüşüm sağlanmış ki Damızlık Birlikleri; birebir üreticisine temas ederek, sahada görev yaparak, ıslah kültürü oluşturarak üreticisini ıslaha ve kayıt sistemine çekmiştir. Bunları yaparak üreticisinin ve ülkenin yanında olduğunu bir kez  daha göstermiştir. Dolayısıyla "birlikler ne yapar?" sorusunun cevabı burada yatıyor.

Özellikle üretici kardeşlerime sesleniyorum; biz sıkıntılı günlerden geçiyor olabiliriz. Ancak üretmekten vazgeçmeyeceğiz. Üreterek bu krizleri aşacağız. Çocuğumuz için, ailemiz için, en önemlisi ülkemiz için üreteceğiz.

Biz, aynı geminin içinde yaşadığımızı zannettiğimiz paydaşlarımız var. Bu paydaşlarımıza da seslenmek, sanayicilerimize seslenmek istiyorum. Biz üreticilere en fazla sanayicinin sahip çıkması gerektiğini söylüyorum. Çünkü, biz üretirsek sanayici hammaddeye ulaşabilecek. Biz ürettiğimiz sürece sanayicinin fabrikası çalışabilir. Bütün projeler üretici odaklı olmak zorunda. Üreticinin olmadığı hiçbir proje başarılı olamaz.

Üretici para kazanmalı, üretici kırsalda kalmalı. Köylerimiz boşalmamalı. Köyden kente göçlerin önlenmesi ancak; köydeki gençlerin, köyde para kazanıyor olmasından geçiyor. Köyden kente geçerken köydeki arazi üretim dışı kalıyor, köydeki işletme üretim dışı kalıyor.

Özellikle kırmızı etle ilgili ithalata kökten karşıyız diyoruz. İthalat edilebilir ancak, yerli üretici ve yerli üretim göz ardı edilmemeli. Yerli üreticiye, üretmeye devam edin zarar etmeyeceksiniz mesajı verilmeli ki işletmeler dolsun, üretim devam etsin.

Süt Konseyinde süt fiyatı belirlenirken piyasaya göre süt fiyatı belirlenmez. Biliyorsunuz üretim maliyetlerimiz yüksek. Dünya ile rekabet edemiyoruz. Onun için üretim maliyetlerini aşağı çekecek politikaların içine girmemiz gerekiyor. Üretim maliyetleri, yem-süt paritesi veya çiğ süt fiyatı ile market fiyatı paritesi alınıp otomatiğe bağlanabilir.

Muğla Birliğimizi böyle bir hizmet binası yaptıkları için tebrik ediyorum. Yeni hizmet binasının, öncelikle Muğla hayvancılığına ve ülke hayvancılığına hayırlara vesile olmasını diliyor, Merkez Birliğimiz adına hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum” dedi.

Açılışın ardından hizmet binasındaki birimleri ziyaret eden Vali Civelek, Genel Başkan Özcan, Birlik Başkanı Mehmet Aldemir’den Birliğin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Açılışımızdan Görüntüler

mugla acilis 01
mugla acilis 02
mugla acilis 03
mugla acilis 04
mugla acilis 05
mugla acilis 06
mugla acilis 07
mugla acilis 08
mugla acilis 09
mugla acilis 10
mugla acilis 11
mugla acilis 12
mugla acilis 13
mugla acilis 14
mugla acilis 15
mugla acilis 16
mugla acilis 17
mugla acilis 18
mugla acilis 19
mugla acilis 20