Merkez Birliği Bakan Fakıbaba'yla Görüştü

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin içinde bulunduğu ekonomik sorunların yanı sıra ırk ıslahı çalışmaları, kırmızı et ve süt sektöründeki güncel konuların değerlendirilmesi maksadıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba, Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi çatısında bir araya geldi. Anayasa Komisyon Başkanvekili Reşat Petek’in de katıldığı ve bir saate yakın süren toplantı çerçevesinde, Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan tarafından Türkiye’de Bakanlık ile müşterek olarak yürütülen başta ırk ıslahı çalışmaları olmak üzere; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin yürüttüğü faaliyetler, İl Birliklerimizin ülkemizin büyükbaş hayvancılık sektöründeki rolü, destekleme modelinin değişmesine bağlı olarak son dönemde Birliklerimizin yaşamış olduğu problemler ve ekonomik sıkıntıları Sayın Bakanımıza iletildi.

Bakan Fakıbaba ile yapılan toplantıya Genel Başkanı Kamil Özcan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yunus Baydar, Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Aldemir, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Serkan Çelikkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı Selvi, Tuncay Aytın, Serhat Vayısoğlu, Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat Güngör ve Cemal Karakoç katıldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve üye İl Birliklerinin hayvancılık sektörü açısından önemli kurumlar olduğunu ve hayvancılık sektörünün yaşadığı sorunların çözümünde Bakanlık tarafından önemsenen bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu ifade etti. Buna istinaden Genel Başkan Özcan, özellikle kırmızı et üretimi açısından yaşanan sıkıntıların ve ithalatın, Birliklerin gerçekleştireceği ıslah çalışmaları ile tamamen ortadan kaldırılabileceğini belirtti. Bakan Fakıbaba, Birliklerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için çaba sarf edeceklerini, bu kapsamda hayvancılık destekleme ödemeleri içerisinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin hizmetlerinin karşılığı olan bedelin kesilerek Birliklere ödenmesi konusunu değerlendireceklerini, Birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek şekilde bir çalışma yapacaklarını söyledi.

Toplantı sonunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile birlikte Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğinin süt ve kırmızı et sektörüne yol haritası oluşturabilecek bir hayvancılık çalıştayı yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Kasım ayı içinde ilgili sektör temsilcilerinin katılacağı çalıştay kapsamında süt ve kırmızı et piyasaları ile ilgili sorunlar masaya yatırılarak, çözüm önerilerinin sunulması hedeflenmektedir. Toplantı sonunda Genel Başkan Kamil Özcan tarafından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya plaket takdim edildi.

Verimli geçen görüşmenin ardından konuşan Genel Başkan Kamil Özcan “öncelikle, desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz ve bu görüşmenin gerçekleşmesine vesile olan Milletvekilimiz Sayın Reşat Petek’e 81 İl Birliği ve Merkez Birliğimiz adına yürekten teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Hayvancılık Çalıştayı İçin Görüş Birliği

Bakan Fakıbaba, Merkez Birliği Yönetim ve Denetim Kurulları arasında verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Genel Başkan Özcan “ Sayın Bakanımıza; Birliklerimizin içinde bulunduğu durumu, et ve süt piyasasındaki sorunları ve Birliklerin bu sorunların çözümü için Damızlık Birliklerinin yürüttüğü ıslah çalışmalarının önemini belirttik. Merkez Birliğimizin, süt ve ette yol haritası oluşturabilmek amacı ile sektör temsilcilerinin katılacağı bir çalıştay düzenlenmesi hakkında görüş birliğine vardık. Gerçekleştireceğimiz bu çalıştayın Ülke hayvancılığı için bir milat olacağını umut ediyor Sayın Bakanımız ve Milletvekilimize bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.


FOTOĞRAFLAR

1
10
2
3
4
5
6
6
7
8
9